PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=644724}

Ludwik Szalony

Ludwig II
6,3 742
oceny
6,3 10 1 742
Ludwik Szalony
powrót do forum filmu Ludwik Szalony

Dawno nie oglądałem tak dobrego kina biograficznego - z bogato i szeroko nakreśloną panoramą historyczną. Ludwik, jako 18-letni, wrażliwy chłopiec, musi objąć tron, co go całkowicie przygniata z uwagi na jego pacyfistyczną i artystyczną naturę - na dodatek obarczoną skłonnościami homoseksualnymi, z którymi przez całe życie musi się zmagać, tłumiąc je w sobie, ale też sublimując je w kierunku wielkich wzlotów ku krainie ducha i sztuki. Towarzyszymy Ludwikowi do ostatniego dnia jego życia, poznając jego ciemne i jasne strony - odnajdując w nim, mimo całej ekscentryczności, człowieka z krwi i kości.

Intymne aspekty życia ukazane są w sposób bardzo subtelny, bez wulgarnej dosłowności, a cała sceneria i scenografia dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach. Doskonale też rozwinięta została dramaturgia, nieznacznie odbiegająca od faktów, ale w miarę obiektywnie oddająca portret psychologiczny Ludwika. Trudno się tu nudzić - a po obejrzeniu chciałoby się jeszcze bardziej zgłębić temat - i w tym celu odsyłam do ciekawego artykułu: "Król nie do końca szalony". Kiedy patrzymy na życie Ludwika z dalszej perspektywy, widzimy już nie tyle domniemane szaleństwo czy osobiste pogmatwania, co wielki wkład w sztukę Bawarii i całej Europy - a także fascynującą osobowość.

Właśnie ten osobisty dramat wewnętrznego rozdarcia sprawia, że młody król całą swą energię ukierunkowuje na sztukę, stając się mecenasem Wagnera (bez Ludwika nie byłoby zapewne słynnego "Pierścienia Nibelunga" i wielu innych dzieł tego kompozytora). Wejście w świat fantazji inspiruje też Ludwika do budowy malowniczych zamków w bawarskich Alpach. Trudno tę tragiczną postać w jednoznaczny sposób sklasyfikować – tym bardziej polecam film, jako doskonałe studium psychologiczne i ciekawie ukazaną panoramę historyczną.

ocenił(a) film na 8
sz_adam

Piekny opis filmu - wiadomo do Viscontiego daleko, ale twórcy bardzo wiernie i bez przekłamań oddali naturę romantycznego króla, jego zamki i sztuka którą stworzył robią wrażenie - odwiedzając je zapragnąłem zamieszkać w Monachium i mieć na co dzień Bawarię na wyciągnięcie ręki, dodam ,że samobójstwo króla to raczej mit historyczny - to było morderstwo i najnowsze fakty na to wskazują, razem z Sissi wyprzedzili epokę - do dziś to najbardziej fascynujące postacie jakie wydały europejskie rodziny arystokratyczne i królewskie, pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
ariel27

Mogę tylko pozazdrościć tej Bawarii na wyciągnięcie ręki. Nigdy nie byłem w Niemczech, ale myślę, że to najciekawszy land - pod każdym względem: historycznym, artystycznym, przyrodniczym i krajobrazowym. No i korzenie kulturowej tożsamości (kultura, tradycja, duchowość), w przeciwieństwie do wielu innych rejonów Niemiec, zostały tam chyba jeszcze zachowane w stanie bardzo żywotnym... Pozdrawiam z Bieszczadów! :)

sz_adam

Film ma niewiele wspólnego z prawdą historyczną, mniej, niż film Viscontiego, który dużo lepiej odczuwał tamtą epokę, może dlatego, że w czasach swojego dzieciństwa spotykał jeszcze ludzi, którzy pamiętali dobrze XiX wiek.
Ludwig II był rozpuszczonym bachorem, któremu po śmierci ojca nie było komu założyć kagańca. Ale do czasu. Bawaria była monarchią konstytucyjną m. in. dzięki takim ludziom, jak Richard Wagner (ulubieniec Ludwiga), którzy w czasie Wiosny Ludów wydarli władzę królom by ją przekazać w ręce zawodowych polityków wybieranych przez społeczeństwo.
Ludwig zajmował się tym, na co mu pozwalano, gdy zaś opinia publiczna a przede wszystkim establishment sprzeciwiali się jego działaniom, musiał ustępować lub ... utracić tron. I tyle, i wszystko

ocenił(a) film na 9
Suzina

Dzięki za to poszerzenie kontekstu historycznego. Zapewne tak właśnie było, jeśli chodzi o faktyczną władzę Ludwika. Trudno chyba jednak w sposób jednoznaczny ocenić kwestię jego osobowości. Zakładam, że i tu istnieje pewna swoboda interpretacyjna w podejściu do jego biografii. Mówimy więc bardziej o wykreowanej postaci filmowej, niż historycznej - co w niczym nie umniejsza wartości filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones