PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=617280}

Bitwa pod Wiedniem

11 settembre 1683
2,5 26 910
ocen
2,5 10 1 26910
2,1 9
ocen krytyków
Bitwa pod Wiedniem
powrót do forum filmu Bitwa pod Wiedniem

Po stronie Austrii stanęły Prusy i Wenecja i nikt więcej, myśmy mieli zawarty rozejm z Turcją w 1673 roku, ta wojna była nam całkowicie niepotrzebna, ale Turcy szli na zachód, pokonując ich Jan III Sobieski wzmocnił Austrię, Prusy i Rosję przeciwnika Turcji czyli naszych zaborców z 1772 roku, może trzeba było nic nie robić?
Islamska Turcja nie uznała rozbiorów Polski z 1795 roku i nie wydała w ręce Austriaków generała Bema po klęsce wiosny ludów w 1848 roku, w ręce chrześcijan Austriackich dodajmy i ściślej katolików.
To oczywiście nie te forum, ale może kogoś temat zainteresuje?

ocenił(a) film na 2
Irish_Americ

No mnie zainteresował;)
Zapewne rozbiory by nie nastąpiły lecz też nie wiadome by było czy nie mówilibyśmy dzisiaj Allah Akbar;)??? Turcja może a raczej na pewno byłaby dobrym sojusznikiem lecz w kwestii religii narzucała by prawa islamu bo:

http://www.wiocha.pl/929103,Islam

GustGustaw85

Akurat Turcy osmańscy trochę inaczej się zachowywali pod względem religijnym. Pewnie byli bardziej tolerancyjni, niż większość ówczesnych państw europejskich (Polska akurat była chlubnym wyjątkiem, choć akurat w drugiej połowie XVII wieku zaczęło się to zmieniać na niekorzyść).

ocenił(a) film na 2
martin_91

Skąd wiesz że zachowywali się inaczej??? Zapodaj zatem źródło lub link bo jestem ciekaw;)

GustGustaw85

http://pl.wikipedia.org/wiki/Millet

Z perspektywy dzisiejszych czasów to oczywiście tyrania i totalitaryzm, ale jak na czasy, gdy w połowie Europy paliło się innowierców na stosach, pod rządami tureckimi nie było tak znowu źle. :)

ocenił(a) film na 2
martin_91

Dzięki za linka:)
Jestem wdzięczny wielce za taką informację:)

Pozdro:)

ocenił(a) film na 4
GustGustaw85

Po co link jak możesz otworzyć podręcznik do historii?
Na przestrzeni kilkusetletniej współpracy dyplomatycznej Polski i Turcji, czasy konfliktu zajmują coś koło 20 lat.

ocenił(a) film na 2
piotr0302

A jeśli takowy podręcznik nie posiadam to co wtedy?? Zostaje mi net;) a nawet jęśli bym posiadał to wolę w ciągu dajmy na to 10 sekund znaleźć temat który mnie interesuje niż przewalać różnego rodzaju książki;) Leniwy się zrobiłem:P

dzięki za info:)

użytkownik usunięty
Irish_Americ

a gdyby Konrad Mazowiecki nie sprowadził Krzyżaków, nie byłoby wojen światowych i nie zjednoczyłyby się Niemcy

a gdyby Karol Wielki nie pokonał Słowian, Słowianie zalaliby Europę Zachodnią i cała Europa byłaby Słowiańszczyzną i nie powstałby panslawizm w wersji rosyjskiej

ocenił(a) film na 4

Karol Wielki? toż to strasznie dawno, nie chwalę się, historię powszechną ogarniam, ale tego tematu nie pamiętam.
A co do Wiednia i Turcji: pierwszy raz ten temat padł w filmie "Spona" czyli Sposób na Alcybiadesa, książka kultowa, film tragiczny.

użytkownik usunięty
Irish_Americ

a gdyby Hannibal zdobył Rzym podczas drugiej wojny punickiej, to nie powstałaby nasza cywilizacja :)

ocenił(a) film na 9

Ale powstałaby kartagińska. W historii pustki całkowitej nie ma.

Standardowe pieprzenie, żeby uciszyć debatę o naszych historycznych błędach. Typom, którzy doprowadzili do zniszczenia Warszawy i wymordowania 200 tysięcy jej mieszkańców, stawia się pomniki, ale jak jest jeden łapówkarz w rządzie Tuska albo Szydło, to od razu zdrajcy narodu i w ogóle pod sąd z nimi. Co za ludzie...

Irish_Americ

Nikt nie nakręciłby tego dziadostwa. Możesz zapisać po stronie plusów.

Irish_Americ

Odnosiłem wrażenie, że wśród normalnej części historyków już od dawna panuje konsensus, że Sobieski był dziadowatym władcą, pchającym swój spustoszony wojnami kraj do kolejnego kompletnie niepotrzebnego konfliktu, żeby dostać propsy od papieża i pochwalić się Marysieńce.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones